bieganie rekreacyjne, odchudzanie po ciąży, czas na hobby i wychowanie dzieci, zdrowe odżywianie

Czy można biegać codziennie?
Bieganie

Czy można biegać codziennie?

Na ten temat jest sporo opini, ale jednak więcej argumentów znalazłam za tym, że nie biegać codzienie. Oczywiście to zależy co się chce osiągnąć?
W książce Galloweyów pisze, żeby robić co najmniej jeden dzień przerwy. Ja osobiście uważam, że dla początkującego biegacza to za mało. Początkujący dobrze, żeby biegali co drugi dzień, aż mięśnie, stawy przyzwyczają się do takiego wysiłku. Znam osoby, które szybko się zapalały na bieganie i rezygnowały po krótkim czasie właśnie z powodu bólu w kolanach itp. spowodowanego jeszcze nie umiejętnym bieganiem (stawianiem stopy, kontrola oddechu i inne błędy) i doznawaly mniejszych lub większych kontuzji i rezygnowały.
                Na początku  więc polecam bieganie z przerwami co drugi dzień. Po jakim czasie mozna zwiększyć częstotliwość to kwestia indywidualna. Im dłużej biegasz tym bardziej znasz swój organizm. Przeczytałam, że  nawet wyczynowi biegacze nie biegaja codziennie, zas robią intensywne treningi i na pewno choć jeden przerwy.
Dlaczego przerwa jest ważna?
Wolny dzień pozwala naszemu
organizmowi odbudować się, pozbyć się wszystkich mikrourazów i w pełni
odpocząć. Rezygnacja z dnia wolnego przekłada się na znaczny wzrost
ryzyka kontuzji przeciążeniowych. Ja sama moge powiedzieć, że czuję nieprzyjemne uczucie w kolanach jeżeli nie zrobię choć jednego dnia przerwy.
Uważam także że intensywne treningi jednego dnia np. 2x dziennie i przerwa działają lepiej na wydolności niż takie latanie codziennie po 40 minut.
Wszystko zależy po co biegamy, co chcemy osiągnąć? Jeżeli biegasz dla przyjemości i nie przygotowujesz się do marotonu to lepiej rób sobie przerwy i biegaj co drugi dzień.
Zaawansowani sportowcy powinni robić chociaż 1 dzień odpoczynku.
Z czasem można sobie pozwolić na częstsze treningi ale dopiero jak nogi sie przyzwyczają. Jeżeli będzie brakowało ci ruchu to pospaceruj trochę, albo poćwicz w domu.
Po jakimś czasie regularnego biegania co drugi dzień, może po kilku miesiącach możesz spróbować zwiększyc intensywność i obserwować siebie.

Ja z uwagi na brak czasu i masę innych obowiązków zostałam na etapie biegania co drugi dzień 🙂 ale jak nie biegam to się rozciągam na macie z dzieckiem 🙂 to też sprawia mi przyjemność mimo, że nie daje takiego powera i przyjemnego zmęczenia.

Written by Magda - Październik 22, 2012 - 29 Views

3 komentarze

 • Ja Maj 21, 2014 at 8:38 am

  Jeden dzień przerwy między bieganiem, a bieganie co drugi dzień jest tożsame. Czy może chodziło o przerwy dwudniowe?

  Reply
 • Bieg po Sylwetkę Grudzień 7, 2014 at 9:39 am

  Powinno się biegać co drugi dzień, jednak ja osobiście często nie mogę się powstrzymać i biegam codziennie, zwłaszcza wiosna-lato. Na szczęście nie odczuwam z powodu tego dolegliwości. Fajny blog zapraszam też do mnie 🙂
  http://biegposylwetke.blogspot.com

  Reply
 • Only Tenerife Październik 7, 2017 at 7:01 pm

  Świetny wpis. Wiesz ja swego czasu biegałam codziennie. Ten rodzaj sportu odpowiadał mi najbardziej. Niestety od kilku lat mam problem ze stawami kolanowymi, więc bieganie odpada, a taka szkoda.:-( Dziś tylko NW.

  Reply
 • Please Post Your Comments & Reviews

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  %d bloggers like this: